Igrzyska Olimpijskie zawsze były spektakularnym pokazem sprawności fizycznej, ale od pewnego czasu organizatorzy i uczestnicy imprezy coraz częściej zwracają uwagę również na dobrą kondycję psychiczną sportowców.
„Kultura zdrowia psychicznego szybko się zmienia. Więcej osób czuje się komfortowo, mówiąc, że mają problemy ze zdrowiem psychicznym i prosząc o pomoc” – powiedział Cody Commander, PsyD, psycholog kliniczny i sportowy oraz oficer ds. zdrowia psychicznego na Igrzyskach w Tokio.
Przez lata psychologowie sportu współpracowali ze sportowcami, aby poprawić ich wyniki, na przykład szkoląc ich w zakresie radzenia sobie z tremą przed zawodami, budując poziom pewności siebie czy ucząc efektywnej koncentracji.
„Naszą pracą jest pomaganie sportowcom w osiąganiu jak najlepszych wyników, pomimo presji i rozrywek związanych z igrzyskami olimpijskimi” – powiedziała dr Karen Cogan, psycholog sportowy zajmujący się akrobatyką i sportami walki w USOPC.
Jednym z ćwiczeń, z których korzysta Cogan, jest praca przez scenariusze „CO JEŚLI”:
Jeśli walczysz o medale na najważniejszej imprezie sportowej, jak radzisz sobie z presją?
Jeśli tuż przed startem w Twojej rodzinie doszło do wypadku, czy chcesz o tym wiedzieć?
Jak poradziłbyś sobie ze stresem związanym z zagrożeniem bezpieczeństwa, które opóźnia konkurencję, jeśli takie wystąpi?
A Ty, jakie pytania możesz stworzyć w ramach techniki „CO JEŚLI”, aby mogły Ci pomóc przygotować się do rywalizacji sportowej?
#technikiwykorzystywaneprzezolimpijczyków #treningmentalny #psychologiasportu