Facebook
Twitter
LinkedIn

Na co zwrócić uwagę w posiłku potreningowym?

Na co zwrócić uwagę w posiłku potreningowym?

Posiłek spożywany po jednostce treningowej stanowi kluczowy element regeneracji powysiłkowej. Po każdym treningu powinniście zjeść odpowiednio skomponowany posiłek. W tym miejscu pojawia się pytanie jak taki posiłek przygotować.

Po treningu trzeba zadbać o trzy kluczowe elementy. Pierwszym z nich jest przywrócenie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Kolejna składowa to odpowiednia podaż białka, która pozwoli na zregenerowanie uszkodzonych w trakcie wysiłku mięśni. W zależności jaki był to rodzaj treningu, powinniście spożyć od 20 do 40 gramów białka. Ostatnią częścią są węglowodany. Dla wielu dyscyplin absolutnie kluczowy składnik. Odpowiednia podaż węglowodanów na poziomie 0,8-1,2 grama na kilogram masa ciała zapewni optymalne środowisko do odbudowy zasobów glikogenu mięśniowego utraconego w trakcie treningu. Najlepszy wybór w tym wypadku będą stanowić węglowodany proste.

Jeżeli chodzi o formę podania to nie ma jednego wzorca. Najbardziej praktyczną formą wydaje się spożycie koktajlu, natomiast może to być również standardowy obiad, jeśli tylko będziesz w stanie zjeść go bezpośrednio po treningu. Czy czas spożycia posiłku po treningu ma znaczenie? Z jednej strony nie ma żadnej magicznej granicy czasowej, po której nasz organizm nie będzie się regenerować, ale dobrą praktyką jest spożycie jedzenia zaraz po wysiłku. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę glikogen mięśniowy i jego odbudowę. Opóźnienie spożycia węglowodanów do dwóch godzin po wysiłku, znacznie wpłynie na obniżenie tempa resyntezy glikogenu w naszych mięśniach. Uzupełnienie glikogenu mięśniowego jest szczególnie ważne dla zawodników uprawiających piłkę nożną.

Podsumowując, zabieraj zawsze ze sobą coś do jedzenia, aby odpowiednio zregenerować się po wysiłku lub upewnij się, że w pobliskim sklepie kupisz produkty, które będzie można spożyć po treningu bez specjalnego przygotowywania.

Propozycje dla osoby o masie ciała 70 kilogramów

Koktajl mistrzów

  • Kakao – 5 gramów
  • Mleko spożywcze – 450 mililitrów
  • Maliny, mrożone – 50 gramów
  • Banan – 240 gramów
  • Odżywka białkowa – 20 gramów

E– 523 kilokalorii B– 36,6 grama T– 4,4 grama W– 80,5 grama

Spaghetti z indykiem

  • Makaron spaghetti – 100 gramów
  • Oliwa z oliwek – 5 gramów
  • Passata pomidorowa – 150 gramów
  • Czosnek – 1 ząbek
  • Mielony filet z indyka – 100 gramów

E– 582,5 kilokalorii B– 38,9 grama T– 8,8 grama W– 84,1 grama

Zestaw sklepowy

  • Napój proteinowy kakaowy – 1 butelka
  • Banany – 2 sztuki
  • Daktyle, suszone – 4 sztuki

E– 450,8 kilokalorii B– 27,8 grama T– 1,3 grama W– 79,6 grama

Bartłomiej Dorożyński – dyplomowany dietetyk

Absolwent Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach na kierunku dietetyka. Magister dietetyki. Pracuje w charakterze nauczyciela akademickiego na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz na Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Popularyzuje wiedzę opartą na dowodach naukowych. Aktywnie działa w organizacjach akademickich rozwijając się jako naukowiec.

Specjalizuje się w dietetyce sportowej, w szczególności w sportach drużynowych, lecz jego największą pasją jest żywienie w piłce nożnej. Swoją wiedzę stale poszerza na kursach i konferencjach organizowanych m.in. przez PZPN oraz FC Barcelonę. W ramach tego doświadczenia miał okazję poznać detale codziennej pracy dietetyków klubu z Katalonii. Współpracuje z osobami uprawiającym piłkę na każdym etapie piłkarskiego rozwoju. Działa jako dietetyk sportowy w Akademii Piłkarskiej „Rozwój” Katowice.

Od najmłodszych lat trenował piłkę nożną w zabrzańskim Górniku oraz Gwarku. Dzięki zdobytemu doświadczeniu na boisku bardzo dobrze rozumie specyfikę dyscypliny oraz wyjątkowe potrzeby żywieniowe piłkarzy oraz piłkarek.

Na co dzień współpracuje również ze sportowcami innych dyscyplin sportowych, zarówno na poziomie profesjonalnym jak i amatorskim. Jego doświadczenie oraz niezbędna wiedza zdobyta na licznych szkoleniach pozwala zawodnikom poprawiać swoje osiągnięcia sportowe.

Swoje działania opiera na edukacji żywieniowej oraz przygotowywaniu spersonalizowanych jadłospisów oraz zaleceń żywieniowych.