Facebook
Twitter
LinkedIn

Multisensoryczny trening poznawczy

Trening mózgu wykorzystujący specjalistyczne programy służące do polepszania funkcji poznawczych jest obecnie  szeroko stosowany poza granicami naszego kraju w wielu dyscyplinach sportowych. W Polsce temat jeszcze raczkuje, ale zmieniająca się specyfika sportu, szczególnie w sportach mocno dynamicznych, sprawia, iż należy przemyśleć potrzebę pracy nad rozwojem umysłu zawodników. Najlepsi sportowcy ćwiczą nie tylko fizycznie, ale coraz częściej zwracają uwagę na rozwój mózgu, dzięki specjalnie zaprojektowanym treningom, których celem jest poprawa sprawności funkcji poznawczych. Liczne badania pokazują, iż dzięki dobrze zaprojektowanym i przeprowadzonym ćwiczeniom, odpowiedniej powtarzalności, motywacji i zaangażowaniu dochodzi u zawodników do zmian w funkcjonowaniu poznawczym. Dochodzi także do zmian na poziomie funkcji oraz struktury mózgu. Pokazuje to ważną rolę procesów neuroplastyczności mózgu w poprawie funkcjonowania poznawczego zawodnika. Aby doszło do najbardziej efektywnego transferu zdobytych umiejętności należy zadbać o multisensoryczne bodźce w trakcie jednostki treningowej.

Zadbanie o multisensoryczne bodźce, które stosujemy w ramach programu Brain Training pozwala m.in. na:

W ostatnich latach piłka nożna ewoluowała w niezwykle szybki sport. I ta ewolucja jeszcze się nie skończyła. Celność podań, ich precyzja i szybkość podejmowania decyzji będą coraz lepsze. Czas i przestrzeń, w jakich zawodnicy mogą sobie pozwolić na spokojne przyjęcie piłki, stale się zmniejszają. Przyszłość to trening umysłu - na przykład kognitywny, prowokowanie piłkarzy, wyrywanie ich ze strefy komfortu podczas treningu, narażanie na trudne warunki i wymaganie podejmowania szybkich decyzji w ograniczonej przestrzeni, pod presją czasu.

Ralf Rangnick - trener reprezentacji Austrii, były trener m.in. Manchesteru United

Program Treningu Indywidualnego Brain Training Academy

Zainwestuj w siebie i wejdź na wyższy poziom

Sport na najwyższym poziomie polega w dużej mierze na rozpoznawaniu wzorców. Jeśli masz duży arsenał ruchów, jesteś w stanie robić rzeczy, których ludzie się nie spodziewają. Wtedy będziesz się wyróżniać. Zmienność i zdolność do adaptacji są kluczowe i potrzebne w każdym sporcie.

René Wormhoudt - trener przygotowania motorycznego reprezentacji Holandii i Ajaxu