Czy pracując z zawodnikami zwracasz uwagę na ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI MENTALNYCH swoich graczy? Czy w mikrocyklu oraz w poszczególnych jednostkach treningowych znajdujesz czas, aby rozwijać ten obszar? Czy masz pomysły oraz konkretne środki treningowe, które możesz wdrożyć w swój trening lub zastosować bezpośrednio przed lub po zajęciach?
Pracując jako trener musisz pamiętać, że obszar mentalny jest tak samo ważny (jak nie ważniejszy) jak pozostałe obszary, które planujesz w swoich jednostkach treningowych (technika, taktyka, motoryka). Jeśli chcesz zawodników, którzy podczas meczów są silni psychicznie, zintegrowani, pewni siebie, potrafią radzić sobie z presją, kontrolować swoje emocje czy też utrzymać koncentrację na wysokim poziomie, to w trakcie mikrocyklu powinieneś poświęcić czas na rozwijanie tych umiejętności. Pamiętaj, że wyżej wymienione elementy to UMIEJĘTNOŚCI a nie cechy i możesz je doskonalić podobnie jak np. umiejętności techniczne.
W dniu dzisiejszym prezentujemy przykładowe ćwiczenie, które możesz zastosować w trakcie swojego treningu, np. w części wstępnej.
ORGANIZACJA:
Ustawienie wg schematu. 2-3 piłeczki tenisowe na całe ćwiczenie (w zależności od ilości osób)
PRZEBIEG ĆWICZENIA:
1. Zawodnicy podają piłkę między sobą w drużynie, za każdym razem podając swoje imię (3sek.-maksymalny czas przetrzymywania piłeczki w rękach).
2. Zawodnicy podają piłkę między sobą za każdym razem podając swoje imię. Podanie kozłem w momencie podania piłki do zawodnika w innym kolorze. Podając do zawodnika w tym samym kolorze podanie górą.
3. Podania jak w modyfikacji nr 2. Podając do zawodnika w swoim kolorze zawodnik wypowiada swoje imię, podając do zawodnika w innym kolorze imię adresata.
4. Podania i wypowiadanie imion jak w modyfikacji nr 3. W momencie popełnienia błędu zawodnik obiega dookoła cały obwód i wraca na swoje miejsce do ćwiczenia (szybkie przywracanie równowagi po błędzie).
5. Jw. w formie rywalizacji. Wygrywa zawodnik, który po 2 minutach ćwiczenia ma najmniejszą ilość błędów.
CELE MENTALNE:
koncentracja uwagi, kontrola emocji, komunikacja, radzenie sobie z presją, integracja
Chcesz zwiększać swoją wiedzę z zakresu psychologii sportu oraz rozwijać umiejętności miękkie? Potrzebujesz konkretnych i sprawdzonych narzędzi do pracy nad umiejętnościami mentalnymi swoich zawodników?
Zakup dostep do szkolenia „TRENER JAKO PSYCHOLOG”
Zdobądź praktyczną wiedzę z zakresu przygotowania mentalnego swoich zawodników i zaimplementuj ją w swoją pracę bezpośrednio po szkoleniu. Otrzymasz gotowe rozwiązania treningowe, sprawdzone w pracy na wielu poziomach, od drużyn dziecięcych i młodzieżowych, po zawodników występujących na poziomie centralnym. Zapoznasz się z praktyczną wiedzą zdobytą przez lata doświadczeń i współpracy z czołowymi polskimi psychologami sportu.
TEMATYKA:
- Trener jako psycholog, czy to się może udać?
- Fundamenty rozwoju zawodnika a nasza rzeczywista praca szkoleniowa
- Dlaczego warto skupić się nad rozwojem mentalnym zawodników
- Trening a mecz, czyli jak w mikrocyklu znaleźć przestrzeń i rozwijać umiejętności mentalne zawodników
- Model KOP w praktyce (koncentracja-opanowanie-pewność siebie). Zasady, wskazówki, tipy szkoleniowe i praktyczne rozwiązania treningowe.
- Zarządzanie pobudzeniem, czyli jak w sposób praktyczny optymalizować proces szkolenia zawodników.
- Rozwijanie świadomości zawodników i trenerów z wykorzystaniem autorskich narzędzi do monitoringu jednostki treningowej.
Co otrzymasz w ramach szkolenia?
- Fundament i bazę do rozwijania swoich umiejętności miękkich, które są niezbędne do skutecznej pracy z zawodnikami na różnym poziomie
- Odpowiedni zakres wiedzy do rozwoju podstawowych umiejętności mentalnych Twoich zawodników.
- Spis zasad oraz praktycznych wskazówek szkoleniowych do rozwoju poszczególnych umiejętności mentalnych.
- Gotowe rozwiązania treningowe w postaci szablonów ćwiczeń rozwijających najważniejsze umiejętności mentalne, które możesz od razu wykorzystać w swojej pracy z zawodnikami na różnym poziomie (środki treningowe sprawdzone w pracy z zawodnikami od grup młodzieżowych, po zawodników występujących w klubach ekstraklasowych).