Facebook
Twitter
LinkedIn

Gry wspierające rozwój zawodnika – nasze typy!

Gry planszowe i zręcznościowe to świetna alternatywa, która może urozmaicić trening mentalny oraz pomóc zawodnikowi w rozwoju wielu umiejętności psychologicznych. W przystępny sposób pozwalają pokazać oraz zrozumieć mechanizmy, które analogicznie możemy przenieść w realia meczowe czy treningowe, ucząc się najskuteczniejszych strategii oraz zachowań. Są także narzędziem ułatwiającym integrację oraz budowanie relacji z zawodnikiem.

Dzisiaj przedstawiamy Wam 7 propozycji, z których sami często korzystamy w naszym gabinecie.

1. „5 sekund” 8+

Gra 5 sekund łączy w sobie elementy gry karcianej, towarzyskiej i planszowej. To gra, w której liczy się szybkość, refleks, podzielność uwagi, kreatywne myślenie i odporność na stres, gdyż na udzielenie odpowiedzi na pytania gracze mają wyłącznie pięć sekund!

Gra składa się z planszy, na której zaznacza się wynik oraz z kilkuset kart, na których znajdują się pytania. Cała sztuka polega na tym, by udzielać błyskawicznej odpowiedzi i zmieścić się w bardzo krótkim czasie. Jeśli graczowi się powiedzie, przesuwa swój pionek w stronę mety, a wygrywa ten gracz, który dotrze do końca planszy.

2. „Cortex WYZWANIA” 6+

Cortex WYZWANIA gracze rywalizują ze sobą, szybko zgadując odpowiedzi na 8 rodzajów wyzwań, które testują naszą pamięć, szukanie drogi w labiryncie, znajomość kolorów, koordynację, szukanie par, rozumowanie, ustalanie częstości i finalnie rozpoznawanie dotykiem. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymują części układanki, a pierwsza osoba, która zdobędzie wszystkie 4 części i ukończy swój obrazek mózgu, zostanie zwycięzcą! 

Gra pomaga rozwijać:

– pamięć

– zręczność

– zdolność kojarzenia faktów

– koncentrację uwagi

– myślenie analityczne

3. „Ubongo” 8+

Ubongo Extreme to nowa gra z linii „Ubongo. Tak jak w pierwowzorze gracze starają się, jak najszybciej dopasować elementy do swojej planszy. Jest to ekstremalnie trudne, bo kafelki mają sześciokątne kształty. Dwa poziomy trudności łamigłówek umożliwiają dopasowanie gry do umiejętności i wieku graczy.

Każdy gracz stara się zasłonić wskazanymi kafelkami puste pola na swojej karcie.

Gra rozwija:

– koncentrację uwagi

– myślenie analityczne, strategiczne oraz logiczne

– kontrolę emocji

– małą motorykę

4. „Tyle” 8+

W zestawie znajdziecie 96 dwustronnych kart, cztery pionki, bawełniany woreczek i instrukcję. W rozgrywce potrzebujemy tylko 64 karty, które układamy w kwadrat 8×8. Następnie każdy z graczy usuwa dwie losowo wybrane przez siebie płytki i układa swój pionek w jednym z narożników. W swojej turze gracz ma trzy ruchy, w trakcie których może kafelek obrócić o 90 stopni, przesunąć, poruszyć pionkiem lub odwrócić kartę na drugą stronę. Trzeba nie tylko planować swoje ruchy, ale także przewidywać ruchy przeciwników, którzy mogą odciąć nam drogę do zwycięstwa. Wygrywa osoba, która jako pierwsza przejdzie z jednego rogu planszy do drugiego jej przeciwnego.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od ósmego roku życia, lecz z doświadczenia wiemy, że już 5-latek spokojnie sobie z nią poradzi.

5. Tetris

Jedna z najpopularniejszych gier logiczno-zręcznościowych. Gra polega na wypełnianiu rzędów blokami klocków. Po wypełnieniu całego rzędu, jest on zdejmowany z planszy a wszystkie wyższe bloki przesuwane o jedno pole na dół. Gra skończy się, gdy dobrniemy do góry. My polecamy klasyczną, starą wersję w formie gry elektronicznej z wyświetlaczem LCD.

6. „Kolorowe łamigłówki” 6+

Kolorowa łamigłówka to gra polegająca na logicznym myśleniu i strategicznym planowaniu.

Poprzez przesuwanie kolorowych kulek w odpowiednich kierunkach dziecko odkrywa, manipuluje, układa, odgaduje, czyli po prostu świetnie się bawi rozwijając przy tym ważne umiejętności tj.: logiczne myślenie, dedukowanie, wyobraźnię.

48 kulek dołączonych do gry należy umieścić w otworach na planszy w taki sposób, aby kulki tego samego koloru nie były umieszczone obok siebie ani pionowo, ani poziomo.

Należy pozostawić puste miejsce na środku planszy. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów przyznawanych za ułożenie w jednej linii 3, 4 lub więcej kulek tego samego koloru.

7. „Ułóż kolory” 3+

Gra logiczna dla każdego, kto oddaje się łamigłówkom. Kolorowe puzzle w kształcie kulki działają na zasadzie kostki Rubika. Na piłce znajduje się kilka oznaczonych kolorami otworów, do których wpada jedna piłka tego samego koloru. Tylko jeden otwór jest bez farby i kulek. Celem łamigłówki jest przypisanie kolorowych kulek do dziury tego samego koloru. Dodatkowo układanka ma idealny rozmiar kieszonkowy, dzięki czemu możesz zabrać ją ze sobą wszędzie i skrócić na długi czas.

Rodzic Młodego Piłkarza - pułapki, zagrożenia, planowanie ścieżki rozwoju

Szkolenie w wersji online